Botulotoxin

Botulotoxin je neurotoxin, který blokuje nervosvalový převod, omezuje tak pohyb svalu, a tím dochází k omezení  tvorby  vrásek na kůži.

Kdo je vhodný k aplikaci botulotoxinu?

Botulotoxin je vhodný k řešení tzv.  dynamických vrásek ( vznikající v souvislosti s pohybem )  na čele, kolem očí a v oblasti mezi očima. Jinými slovy je prevencí vzniku vrásek. Opakovanou kontrakcí svalů dochází k lámání kůže a v souvislosti se ztenčováním pokožky vznikají statické vrásky, které jsou patrné i v klidu, bez zapojení mimky. Tyto vrásky je již nutno korigovat výplní popř. v kombinaci s botulotoxinem. Správnou aplikací botulotoxinu lze dosáhnout pozvednutí obočí, jedná se o tzv. chemický browlift.  Další možnou indikací jsou podélné svalové pruhy na krku, tzv. platysma bands,  zvýšené kontrakce žvýkacích  svalů,  ale také „gummy smile“ neboli obnažené dásně horní čelisti při úsměvu, kdy se malá dávka botulotoxinu  aplikuje do svalů zvedajících ret. Dále je možno řešit aplikací botulotoxinu zvýšenou potivost podpaží, dlaní a plosek nohou, kde působením na mazové žlázky je významně snížena produkce potu.

Jak probíhá vlastní zákrok?

Vlastní aplikace  je téměř nebolestivá. Provádí se tenkou jehličkou většinou z několika vpichů do oblasti svalu po desinfekci místa aplikace. Při aplikaci do oblasti podpaží, dlaní či chodidel je oblast předem znecitlivěna krémem s lokálním anestetikem. Délka aplikace zabere 5-20 minut dle počtu ošetřených oblastí.

Je nutno dodržovat nějaká  doporučení po zákroku?

Bezprostředně po výkonu a minimálně následující 4 hodiny je potřeba držet horní polovinu těla vzpřímeně, tzn. nepředklánět se a nedávat hlavu dolů. Nesahat na ošetřená místa a nemasírovat je. Po dobu 3 dnů se vyhýbat nadměrné fyzické námaze. Po dobu 2 týdnů nechodit na kosmetické masáže.

Kdy nastupuje efekt a jaká je délka účinku?

Účinek botulotoxinu po aplikaci nastupuje v průběhu 4-7 dnů a trvá průměrně 3-6 měsíců. Při opakované aplikaci se efekt prodlužuje a trvá 6-8 měsíců, někdy i déle. U potivosti je efekt popisován 6-9 měsíců. Vždy je vhodná kontrola za 3 týdny od aplikace, někdy je nutné v případě potřeby přidat  malé množství  botulotoxinu.

Existují nějaké nežádoucí účinky?

Vedlejší účinky jsou vzácné. Nejčastěji se jedná o zasažení nesprávných svalů. Při chybné technice aplikace nebo při nedodržení doporučených omezení může dojít k poklesu horního víčka nebo ústního koutku. Mezi další vedlejší účinky patří alergická reakce, bolesti hlavy, brnění v místě aplikace, poruchy polykání, chřipkové příznaky, sucho v ústech nebo dvojité vidění. Pro rychlejší ústup účinku se doporučují jemné masáže ochablých svalů a jejich procvičování.

Kdy není vhodné zákrok provádět?

Kontraindikací je těhotenství, kojení a onemocnění neuromuskulárního systému.