Lipografting

Metoda přenosu vlastní tukové tkáně z míst, kde je tuku nadbytek, do místa kde  chybí.

Přenosem vlastního tuku můžeme doplnit objem tkání, čehož využíváme např. při augmentaci a modelaci prsou, při zvětšení hýždí, genitálu nebo k doplnění ztraceného objemu v obličeji či výplni vrásek, ale také k restauraci objemu na plosce nohy u atrofie plantárního tuku. Tuková tkáň je v posledních letech nazývána jako „elixír mládí“, jelikož obsahuje mnohem více kmenových buněk než kostní dřeň, které jsou zodpovědné za regeneraci tkání. Díky nim dochází ke zlepšení prokrvení tkání a zvýšení syntézy kolagenu a elastinu. Výsledkem je kvalitnější a pevnější kůže, která je zároveň více elastická a mladistvější, tedy ideální materiál k regeneraci stárnoucí pokožky.

Kdo je vhodný k lipograftingu?

Lipografting má široké spektrum využití jak v rekonstrukční, tak estetické plastické chirurgii. Můžeme doplnit jak ztracený objem tkání, tak navodit jejich regeneraci.

Jak probíhá vlastní zákrok?

Zákrok probíhá v lokální nebo celkové anestezii. Tuk odsáváme liposukční kanylou nejčastěji z břicha, stehen nebo boků a aplikujeme do předem určených lokalit. 

Je nutno dodržovat nějaká  doporučení po zákroku?

Po zákroku je vhodné vyloučit tlak na místa, kde jsme ho doplnili, po dobu  4-6 týdnů. Pokud odebíráme větší množství tuku, je potřeba nosit kompresivní elastické prádlo po dobu 3-6 týdnů ( dle odebraného množství tuku ) jako po klasické liposukci. 

Kdy nastupuje efekt a jaká je délka účinku?

Augmentační efekt je patrný ihned, k regeneraci tkání a zlepšení stavu kůže a jizev dochází v průběhu 3 měsíců. Po výkonu obvykle dochází k částečnému vstřebání tuku od 20-80% aplikovaného množství. Závisí to na mnoha faktorech, jako je technika odběru a aplikace tuku, místo aplikace, dodržování pooperačních opatření, metabolismu každého z nás a mnohých dalších.

Existují nějaké nežádoucí účinky?

Mezi nežádoucí účinky patří vznik modřin a otoků v místě po odběru tuku, mohou vzniknout nerovnosti po liposukci, tuková embolie je vzácná, částečné vstřebání tuku.

Kdy není vhodné zákrok provádět?

Zákrok není indikován v těhotenství, při kojení a neaplikujeme do míst po přechozím odstranění zhoubného nádoru, kontraindikací jsou léky na ředění krve.